DSi cartridge header: Difference between revisions
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 43: | Line 43: | ||
| 0x020 | | 0x020 | ||
| 4 | | 4 | ||
| | | ARM9 rom offset | ||
|- | |- | ||
| 0x024 | | 0x024 | ||
| 4 | | 4 | ||
| | | ARM9 entry address | ||
|- | |- | ||
| 0x028 | | 0x028 | ||
| 4 | | 4 | ||
| | | ARM9 load address | ||
|- | |- | ||
| 0x02C | | 0x02C | ||
| 4 | | 4 | ||
| | | ARM9 size | ||
|- | |- | ||
| 0x030 | | 0x030 | ||
| 4 | | 4 | ||
| | | ARM7 rom offset | ||
|- | |- | ||
| 0x034 | | 0x034 | ||
| 4 | | 4 | ||
| | | ARM7 entry address | ||
|- | |- | ||
| 0x038 | | 0x038 | ||
| 4 | | 4 | ||
| | | ARM7 load address | ||
|- | |- | ||
| 0x03C | | 0x03C | ||
| 4 | | 4 | ||
| | | ARM7 size | ||
|- | |- | ||
| ... | | ... | ||
| Line 87: | Line 87: | ||
| 0x1C0 | | 0x1C0 | ||
| 4 | | 4 | ||
| | | ARM9i rom offset | ||
|- | |- | ||
| 0x1C4 | | 0x1C4 | ||
| Line 95: | Line 95: | ||
| 0x1C8 | | 0x1C8 | ||
| 4 | | 4 | ||
| | | ARM9i load address | ||
|- | |- | ||
| 0x1CC | | 0x1CC | ||
| 4 | | 4 | ||
| | | ARM9i size | ||
|- | |- | ||
| 0x1D0 | | 0x1D0 | ||
| 4 | | 4 | ||
| | | ARM7i rom offset | ||
|- | |- | ||
| 0x1D4 | | 0x1D4 | ||
| Line 111: | Line 111: | ||
| 0x1D8 | | 0x1D8 | ||
| 4 | | 4 | ||
| | | ARM7i load address | ||
|- | |- | ||
| 0x1DC | | 0x1DC | ||
| 4 | | 4 | ||
| | | ARM7i size | ||
|- | |- | ||
| ... | | ... | ||
| Line 124: | Line 124: | ||
| 8 | | 8 | ||
| Title ID | | Title ID | ||
|- | |||
| ... | |||
| ... | |||
| ... | |||
|- | |||
| 0x300 | |||
| 20 | |||
| ARM9 hash | |||
|- | |||
| 0x314 | |||
| 20 | |||
| ARM7 hash | |||
|- | |||
| 0x328 | |||
| 20 | |||
| ARM9i hash | |||
|- | |||
| 0x33C | |||
| 20 | |||
| ARM7i hash | |||
|- | |- | ||
| ... | | ... | ||