NDMA: Difference between revisions
mNo edit summary |
No edit summary |
||
| Line 129: | Line 129: | ||
|- | |- | ||
| 19-16 | | 19-16 | ||
| Block transfer word count. | | Block transfer word count = (1<<x) words. | ||
|- | |- | ||
| 27-24 | | 27-24 | ||
| Line 145: | Line 145: | ||
| 31 | | 31 | ||
| Enable/busy flag. | | Enable/busy flag. | ||
|} | |||
== Startup modes (27-24) == | |||
{| class="wikitable" border="1" | |||
! BIT | |||
! DESCRIPTION | |||
|- | |||
| 0 | |||
| Timer 0 | |||
|- | |||
| 1 | |||
| Timer 1 | |||
|- | |||
| 2 | |||
| Timer 2 | |||
|- | |||
| 3 | |||
| Timer 3 | |||
|- | |||
| 4 | |||
| Game Card | |||
|- | |||
| 6 | |||
| V-Blank | |||
|- | |||
| 7 | |||
| H-Blank | |||
|- | |||
| 8 | |||
| Display | |||
|- | |||
| 9 | |||
| Work RAM | |||
|- | |||
| 10 | |||
| Geometry FIFO | |||
|- | |||
| 11 | |||
| Camera | |||
|} | |} | ||